User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

 

 

حفاظ پنجره

 

بجز در موارد نسبتا کمی، امنیت ساختمان به صورت سنتی در طی مرحله طراحی مورد توجه کمی قرار گرفته است. با این حال، ما امروز با مجموعه جدیدی از چالش های مرتبط با تهدیدات امنیتی مواجه هستیم. جنایت)علیه تجارت، و افزایش تهدیدات خشونت آمیز، حملات تروریستی، بمب گذاری ها، و تیراندازی ها، که سالانه ده ها میلیارد دلار هزینه در پی دارد، توجه به امنیت ساختمان را به طور قابل توجهی افزایش داده است. امنیت فرودگاه در بیشتر بخش ها، با تلاشی جهت جلوگیری از اقدامات آینده تروریست ها و محدود ساختن آنچه که می تواند در هواپیما شکل گیرد و به طور بالقوه به عنوان سلاح استفاده شود، افزایش یافته است. صنایع شیمیایی و مصرفی)برق، گاز(روشهای امنیتی بیشتری به منظور ارائه محافظت بهتر و کمک به جلوگیری از آلودگی و قطع برق، اجرا کرده اند. اکثر صنایع گام های بیشتری بمنظور قوی تر شدن در برابر عملیات جنایی / تروریستی بالقوه برداشته اند. سیستم امنیتی ساختمان می تواند مانند سیستم ایمنی حیات تصور شود.این سیستم می تواند به امنیت پرسنل تجاری، و ساکنان ساختمان کمک کند، زیرا ورود ممنوع افراد غیرمجاز، مانند کارکنان سابق ناراضی، تروریست ها ، یا مجرمان عمومی را به حداقل می رساند و همچنین از خساراتی که میتواند منجر به آسیب ساکنین ساختمان شود، جلوگیری می کند. امنیت ساختمان باید در طراحی ساختمان، انتخاب مواد بکار رفته در ساختمان، کنترل ساکنین و سیستم های نظارت و هشدارمایل شود.

 

طراحی اولیه ساختمان

مسائل امنیتی ساختمان باید در برنامه ریزی اولیه و مراحل طراحی معماری در نظر گرفته شود. این کار، تظمین طراحی سیستم امنیتی ، کاهش هزینه های امنیتی و کاهش بالقوه جرائمی که در ساختمان یا مجتمع ساختمان رخ می دهد را آسانتر م کیند. همه جنبه های طراحی شامل مسیرهای دسترسی، منظره، روشنایی ، مواد، رنگها، راه ورودی، چیدمان داخلی باید در نظر گرفته شود. طراحان ساختمان باید توجه ویژه ای به مکان درها، پنجره ها، باراندازها ، اتاق های حمل پول داشته باشند. همه این بخش ها باید به آسانی از سایر بخشهای اطراف، قابل مشاهده و به خوبی روشن باشند ) همینطور آسانسورها و راه پله ها(. باید از تز یینات بیرونی و برآمده که ممکن است به افراد اجازه دهد که از کناره ساختمان بالا بروند جلوگیری شود. کیی از بهترین سرمایه گذاری ها برحسب شرایط امنیتی ارائه سطوح بالایی از روشنایی سراسر پروژه است

درها، پنجره ها و فلزات آنها باید به دقت انتخاب شوند بطور کیه از نفوذ جلوگیری کنند. پنجره ها باید طوری طراحی شوند که شیشه نتواند از بیرون برداشته شود و فلزاتباید طوری نصب شوند که پنجره نتواند از بیرون با سیم یا کارت پلاست کیی باز شود . درها در این مورد باید فلزی باشند و قفل ها باید طوری انتخاب شوند که نتوانند با کارت اعتباری باز شوند . همچنین به طور خاص محورهای)پین( لولای در نتواند از بیرون ساختمان برداشته شود و درب برداشته شود. بسیاری از کدهای ساختمان نیاز دارند که همه درها که به راه پله ها و خروجی ها منتهی می شوند از هر دو سمت در صورت وقوع آتش سوزی یا وضع اضطراری قابل عبور باشند. زمان کیه چنین دری بجز در وضعیت اضطرای استفاده نمی شود، باید به سیستم زنگ هشدارمتصل شود که وقتی در باز است عمل م کیند، ؛ باید نشانه های بزرگ روی چنین درهایی که وضعیت سیستم هشدار را اطلاع میدهند، قرار گیرد. ساختمانها بیشتر متمایل به مسائل امنیتی هستند، به همین دلیل مکان یا نوع فضا باید از موادی ساخته شوند که از ورود آسان جلوگیری کند. برای مثال ، چارچوب چوبی بیرونی بسیار آسانتر از cmu ، -بتن ثابت یا دیوارهای آجری باز می شوند. سرهم بندی سقف نیز باید به دقت انتخاب شود. بریدن یا برداشتن سقف تخته سه لا از سقف گچی یا بتنی آسانتر است. روزنه های سقف ها، پله های نردبانی، دهانه تهویه و سایر تجهیزات روی سقف باید به دقت انتخاب شوند.

سیستم های امنیتی ساختمان

سیستم امنیتی الکترومکان کیی برای بسیاری از طرح ها، امنیت موثر و اقتصادی فراهم م کیند. چنین سیستم هایی به طور گسترده در ساختمانهای مسکونی و بنیادی، صنعتی و تجاری استفاده شده اند. یک سیستم امنیتی الکترون کیی اساسی، شامل پانل کنترل، صفحه کلید، برقرار کننده ارتباط دیجیتالی، باطری ذخیره، ترانسفورماتور، دستگاه های سنجش و بوق، زنگ اخطار یا آژیر است. دستگاههای سنجش مختلف مانند اتصالات در/ پنجره، آشکارسازهای حرکت، حسگرهای شکست شیشه، آشکارسازهای دود، حسگرهای گرما، حسگرهای دما، حسگرهای منواکسید کربن، حسگرهای آب/ سیل، دکمه های سرقت/ خطر، آویزهای

 

خطر پزشکی، بسته به اندازه و پیچیدگی تاسیسات استفاده می شوند. این سیستم همچنین ممکن است مانیتورهای و دوربین های تلویزیونی مدار بسته استفاده کند. نصب سیستم امنیتی الکترون کیی کاملا ساده است، مخصوصا وقتی که در ساختمان جدید نصب می شود. در ساده ترین سیستم، مدار اکتر کیی به زنگ هشدار و تمام درها و پنجره های انتخاب شده به سیستم نظارتی متصل می شود. زمان کیه که سیستم برنامه ریزی می شود، اگر مدار در هریک از نقاط اتصال قطع شود )در درب یا پنجره(، زنگ هشدار به صدا در میاید. انواع زیادی تاسیسات و تجهیزات قابل استفاده، وابسته به تولید کننده تجهیزات و امنیت مورد درخواست وجود دارد.

حفاظت محیط

نخستین سطح حفاظت برای هر سیستم امنیتی، حفاظت محیط است. حفاظت محیط شامل بخشهایی از قبیل درها و پنجره ها است. همچنین ممکن است شامل نظارت تصویری تلویزیونی مدار بسته باشد. اتصالات زنگ هشدار ، نوع مغناطیسی یا پیستونی می تواند روی درها و پنجره ها جهت محافظت در برابر ورود افراد غیر مجاز نصب شود. اتصال نوع پیستونی به این دلیل نصب میشود که وقتی درب یا پنجره بسته می شود پیستون به داخل هل داده می شود و وقتی در یا پنجره باز می شود پیستون به بیرون هل داده می شود و زنگ هشدار به صدا در میاد. اتصال نوع مغناطیسی شامل دو اتصال است که سطحی نصب میشوند، بطور کیه وقتی در یا پنجره بسته می شود آنها با هم تماس برقرار می کنند و وقتی در یا پنجره باز می شود مغناطیس ها جدا می شوند و زنگ هشدار به صدا در میاید.

نخستین سطح حفاظت برای هر سیستم امنیتی، حفاظت محیط است. حفاظت محیط شامل بخشهایی از قبیل درها و پنجره ها است. همچنین ممکن است شامل نظارت تصویری تلویزیونی مدار بسته باشد. اتصالات زنگ هشدار ، نوع مغناطیسی یا پیستونی می تواند روی درها و پنجره ها جهت محافظت در برابر ورود افراد غیر مجاز نصب شود. اتصال نوع پیستونی به این دلیل نصب میشود که وقتی درب یا پنجره بسته می شود پیستون به داخل هل داده می شود و وقتی در یا پنجره باز می شود پیستون به بیرون هل داده می شود و زنگ هشدار به صدا در میاد. اتصال نوع مغناطیسی شامل دو اتصال است که سطحی نصب میشوند، بطور کیه وقتی در یا پنجره بسته می شود آنها با هم تماس برقرار می کنند و وقتی در یا پنجره باز می شود مغناطیس ها جدا می شوند و زنگ هشدار به صدا در میاید

 

همچنین یکی از به صرفه ترین و بهترین وسیله های حفاظ امنیت ساختمان که از ورود افراد مزاحم جلوگیری میکند نصب حفاظ روی دیوار است که این حفاظ ها در انواع مختلفی مثل حفاظ شاخ گوزنی و بوته ای و نیزه ای معروف است. و همچنین نصب نرده حفاظ پنجره آهنی به خصوصص برای پنجره های طبقه اول و همکف که راحت تر در دسترس افراد است ، نصب درب آکاردئونی آهنی برای در های ورودی ساختمان و آپارتمان

 

محافظت داخلی

محافظت داخلی، پشتیبانی برای حفاظت محیط فراهم م کیند. این محافظت شامل: آشکارسازهای حرکت مادون قرمز) IR (، گرمای بدن را از هر موجود زنده در داخل نواحی محافظت شده بر میدار ند.آشکارسازهای دود به طور استراتژ کیی در داخل فضا جهت ارائه این نوع محافظت مستقر می شوند. در خانه ها، آشکارسازهای حرکت ایمنی حیوان خانگی، اجازه می دهند حیوان بزرگ دور از انها، بدون فعال شدن زنگ هشدار حرکت کند. آشکارسازهای شکست شیشه، م کیروفونهای دیجیتالی هستند که محدوده بالای 25 فوت ) 8 متر( دارند و میتوانند صدای مرتبط با شکست شیشه را تشخیص دهند. آشکارسازهای شکست شیشه می توانند نزدیک هر پنجره یا قاب شیشه ای که می تواند با وارد شدن نیرو شکسته شود، نصب می شوند. آشکارسازهای پوشش کف، در صورتی که قدمی برداشته شود، زنگ هشدار را فعال خواهند کرد. مکان های پنهان سازی معمول برای آشکارساز داخل پوشش کف شامل زیر فرش ها، داخل همه درهای بیرونی و دقیقا زیر پنجره ها

کلیدهای واکنش فوری اضطراری، جهت فراخوانی کمک به وضع اضطراری بکار می روند. وقتی کلیدهای اضطراری برای 2 ثانیه فشار داده میشوند، کلید اضطراری، زنگ هشدار را به ایستگاه نظارت مرکزی جهت اطلاع رسانی فوری به مسئولان با صلاحیت میفرستند.

نظارت صوتی و تصویری

سیستم های نظارت ویدیویی تلویزیونی مدار بسته ) CCTV ( به تعداد کمی از نیروهای امنیتی اجازه نظارت بر محل ها و نواحی داخلی ساختمان را می دهند. تعداد کمی کاربردهای پایه ای شامل باراندازها، مناطق پار یکنگ، نواحی مستعد سرقت، مدارس، کازینوها و مؤسسات بانکی می باشد. دوربین های نظارتی، مانند روش نظارت حوادث است و پیشگیری را فراهم م کینند. روی دوربین های نظارتی کنترل از راه دور ، میتوان قابلیت های زوم کردن، پن، تیلت، را از مکان مرکزی کنترل کرد. سیگنال از طریق یک شبکه ناحیه محلی یا از طریق اینترنت منتقل می شود. مثالها در تصاویر 21.29 و 21.30 نشان داده می شوند. مؤثرترین سیستم های نظارتی ، سیستم هایی هستند که از دستگاه های نظارتی دیگر، همچون حسگرهای حرکتی و زنگ های هشدار صوتی جهت آگاه ساختن کارکنان هنگام کیه مشکلی رخ می دهد، استفاده می کنند. سیستم های نظارتی می توانند فعالیتها را ضبط کنند. عملکردهای تکرار صحنه دستگاه ضبط می توانند جهت بازبینی حادثه قبلی و کمک به پلیس در دستگیری عاملان جرم بکار رود. تجهیزات ضبط ویدیویی دیجیتال ) DVR (، اطلاعاتی را ذخیره م کینند که می توانند به صورت دیجیتالی تجزیه و تحلیل و افزوده شوند.

مراکز و پانل های کنترل

در تاسیسات مسکونی، برق خانگی منظم ) 120V ( در دسترس، پانل کنترل بکار رفته جهت فعال یا غیرفعال کردن مدار آشکارساز را بکار می اندازد و با منبع برق باتری کمکی در صورت قطع برق جایگزین می شود. بسیاری از واحدها چراغهایی دارند که وقتی مدار باز است، نشان میدهند. علاوه بر این ، ممکن است یک دکمه زنگ هشدار آزمایشی داشته باشند، بطور کیه کل سیستم را بتوان آزمایش نمود.

 

زنگ های خطر

زنگ خطر توسط سیستم های مختلف، زنگ داخلی یا خارجی ساختمان و زنگ داخلی و بوق خارجی، بوق داخلی و یا خارجی ، یا بوق با چراغ به صدا در بیاید. در بسیاری از محل ها، سیستم زنگ خطر می تواند به طور مستقیم به ایستگاه پلیس یا آتش نشانی وصل شود. زمان کیه در دسترس است ، این روش بهترین چیدمان است. معمولا بهترین چیدمان بعدی این است که بوق یا زنگ داخلی با چراغ و بوق خارجی داشته باشند. سیستم هایی که بیشتر سر وصدا ایجاد می کنند ، احتمالا بیشتر به این خاطر است که همسایه ها صدا را بشنوند و با پلیس تماس بگیرند و هرکس به زور وارد ساختمان شود بدون هیچ اتفاقی آنجا را ترک خواهد کرد. برای تاثیر بیشتر، این نوع سیستم باید به همکاری همسایه ها بستگی داشته باشد. بنابر این به طور ویژه آنها متوجه میشوند که زنگ خطر چه معنایی دارد و باید با پلیس تماس بگیرند و هر نفوذ ناتمامی را گزارش دهند .سیستم های امنیتی الکترون کیی پرکاربردتر، از دستگاه اصوات مافوق صوت، دستگاههای ما کیروویو، دستگا ههای فعال صوتی و نیز تلویزیون های مدار بسته ای که در دسترس هستند. بسیاری از این سیستم ها به صورت تر یکبی جهت دستیابی به حداکثر کنترل بکار می روند. اغلب، این سیستم کیپارچه با تعدادی آلارم نصب می شود که خطر دود، آتش سوزی و مزاحمان را اطلاع می دهد. بدیهی است برای مجتمع ساختمانی بزرگتر باید پول بیشتری در دسترس باشد.

سیستم های کنترل دستیابی الکترونیکی

بسیاری از شرکتهای بزرگ از سیستم کنترل دستیابی الکترون کیی بمنظور کنترل ورود کارکنان با شناسایی فرد مجاز استفاده می کنند و به آن شخص اجازه دسترسی به منطقه ممنوعه را می دهند. کنترل دستیابی میتواند از دسترسی فرد غریبه یا کارمند غیرمجاز به مکان یا ساختمان ممنوعه جلوگیری کند. همچنین با جلوگیری از رفت و آمد ممنوعه به مناطق مختلف ساختمان، به مدیر اجازه افزایش بهره وری کارکنان را می دهد. و نیز حرکت کارکنان را در کل ساختمان یا اتاق تعقیب می کند. مالک میتواند این اطلاعات بعدا همانطور که سیستم این اطلاعات را در پایگاه داده ذخیره م کیند، فراخوانی کند. معمولا روش کنترل دستیابی نیاز به تعبیه یک کلید کارت الکترون کیی رمزگذاری )مشابه کارت اعتباری رمزدار (در داخل پریز نصب شده روی دیوار دارد، که کلید را رمزگشایی م کیند و قفل در را فقط برای کلید مناسب فعال م کیند. این نوع قفل نسبت به قفل سیلندری استاندارد استفاده شده روی بسیاری درها، بسیار امن تر است. این صفحه کلید نصب شده روی در یا دیوار، اجازه دسترسی کارمند را بعد از اینکه به طور صحیح رمز صفحه کلید را وارد کرد، میدهد. این دستگاههای کنترل میتوانند به صورت مستقل عمل کنند یا به پانل کنترل مرکزی وصل شوند. کدها میتوانند به روز شوند یا به طور منظم تغ ییر یابند تا دسترسی کارمندان سابق، به آنها پاک شود. روش دیگر کنترل به عنوان روش شناسایی عکس شناخته می شود که لازم است کارمند عدد کدگذاری را روی صفحه کلید پانچ کند. ظرف چند ثانیه، عکس فردی که به کد تخصیص داده می شود روی صفحه ظاهر می شود تا نگهبان چک کند. این روش بوسیله اصول مشابهی مانند روش پاسخگویی فوری عمل م کیند که روی تلویزیون و همان تجهیزات استفاده می شود. جدیدترین فناوری، شناسایی بیومتریک، روش ارزیابی خودکار یا تشخیص ویژگی منحصر بفرد بدن ) مانند اثرانگشت، تشخیص چهره و چشم ( یا عملکرد شخصی)مثل تشخیص صدا( می باشد. با شناسایی بیومتریک ، فرد دست خود را روی صفحه دست قرار میدهد.؛ سپس این دستگاه چیزهایی مثل اندازه انگشت، زاویه سرانگشت و مات و شفافی پوست را اندازه میگیرد و این اطلاعات را با کارت شناسایی که بطور مغناطیسی پوشش داده شده یا با اطلاعاتی که در حافظه کامپیوتر قرار گرفته ، مقایسه م کیند.

پرسنل امنیتی

گاردهای امنیتی، پرسنلی هستند که امنیت را در بسیاری از ساختمانها با خدماتی مثل حضور فیز کیی که از فعالیتهای نامناسب و جرم جلوگیری تامین کنند. گاردها در نقاط استراتژ کیی ساختمان مستقر می شوند بطور کیه آنها نظارت پوششی جهت کنترل اقدامات دارند. آنها ممکن است کنار میز کنترل نزدیک ورودی اصلی ساختمان بنشینند و ورود و خروج را کنترل کنند. کنسول مرکزی تجهیزات نظارتی، جهت کمک به گارد در حوادث نظارتی بکار میرود. گاردها همچنین ممکن است برای کنترل ترافیک وسایط نقلیه یا ساکنین در وضعیت اضطراری بکار روند. در اکثر موارد، سطح آموزش و مهارت گارد امنیتی نباید با سطح آموزش و مهارت پلیس مقایسه شود. اکثر گاردهای امنیتی، آن آموزشی که مامور پلیس دریافت می کند را ندارند. اکثر نیروهای امنیتی استخدام شده برای ایفای مناسب شغل، خیلی بی تجربه هستند )مانند دانشجویان کالج که کارآموزی شان را انجام می دهند(. مشاغل گارد امنیتی معمولا با دستمزد پا یین است. بررسی روی یک سوم گاردهایی که مصاحبه شدند نشان داد که شغل گارد بهترین شغل موجود برای آنها بوده و آنها قبل از گرفتن این شغل ب کیار بوده اند. مایه تاسف است که به افراد استخدام شده جهت محافظت ساختمان و مواد، اغلب کمترین حقوق پرداخت می شود. این کار شاید بیشتر آنها را مستعد پذیرش رشوه و سرقت کند. نه گاردها و نه دستگاههای الکترون کیی بخودی خود جوابگوی کامل امنیت ساختمان نیستند. استفاده انتخابی از الکترونیک ها که به نقاط کنترل مرکزی وابسته است، نیاز به نیروهای امنیتی را کاهش می دهد. برای استفاده از این روش، باید پول کافی جهت استخدام و آموزش گاردهای واجد شرایط در دسترس باشد

سیستم های برق اضطراری

قطع برق مکرر یا طولانی مدت دردسر است زیرا سیستم های گرمایش فضا، روشنایی،تهویه مطبوع و زنگ هشدار دیگر عمل نم کیند. در دنیای تجارت، کامپیوترها، دستگاههای اداری و اسکنرهای کد محصول جهانی) UPC ( که عمل نمی کنند، باعث ضرر مالی میگردد. در صنعت بهداشت و درمان ، قطع برق می تواند موجب مرگ و میر شود. برق اضطراری، برقی است محلی بر مبنای محدود، که بمنظور تامین برق برای دستگاههای مهم هنگام قطع برق عمومی، تولید می شود. برق اضطراری می تواند توسط سیستم باطری ذخیره یا سیستم مولد کمکی وضع اضطراری، فراهم شود. معمولا فقط دستگاه های کوچک مثل پانل های ارتباطات و زنگ های هشدار و روشنایی اضطراری با کمک سیستم پشتیبان باطری عمل کند. سیستم های برق اضطراری شامل دو بخش اصلی است: مولدی که برق تولید می کند و موتور محرک مولد. مولد می تواند به طور دستی یا اتوماتیک سوئیچ شود. موتورهای مولد می توانند با بنزین، سوخت دیزل، گاز پترولیوم مایع)پروپان(، یا گاز طبیعی روشن شوند. انتخاب سوخت به دسترس بودن سوخت در قطع برق مرتبط است)مانند گاز طبیعی در مقابل سوخت دیزل(. ذخیره سازی موثر سوخت های دیزل و بنزین نیاز به مخزن ذخیره سازی و اضافه شدن دوره ای تثبیت کننده های شیمیایی دارد. پروپان نیاز به مخزنی در بالا یا زیر سطح زمین دارد. گاز طبیعی بوسیله خطوط لوله آزاد می شود و ممکن است در برخی شرایط اضطراری قابل در دسترس نباشد)مثل زمین لرزه(. تصمیم گیری برای انتخاب گاز یا سوخت بر این اساس است که آیا نوع خاصی از سوخت قبلا ذخیره شده یا در آن مکان برای استفاده های دیگر بکار گرفته شده است یا خیر. سر و صدای موتور ، مکان مولد را اعلام م کیند. در سیستم های بزرگ، سوئیچ انتقال خودکار ) ATS ( برق مصرفی را از خطوط مصرف نظارت می کند. وقتی که برق عمومی قطع می شود، سیستم پشتیبان ظرف 15 تا 30 ثانیه شروع بکار خواهد کرد و به طور خودکار به برق مولد منتقل می شود. هر بار که برق مصرفی برمیگردد، ATS نظارت م کیند که برق ثابت است و ترانسفرها به برق مصرفی بر می گردد هنگامی که قابل دسترس است. مولدهای اضطراری برای تولید برق یک فاز یا سه فاز طراحی می شوند. مولد های سه فاز برق 120 / 208 یا 277 / 480 ولت و مولد های تک فاز 120 یا 240 / 120 تولید می کنند. 21.31 : مولد اضطراری 21.32 : کلید انتقال خودکار برای سیستم مولد اضطراری یک تولید کننده، مولدهایی قابل دسترس با ظرفیتهای 12،17 ، 25 ، 40 ، 50 ، 55 ، 60 ، 75 و 100 یکلو وات می سازد. سیستم های کوچکتر برای تاسیسات مسکونی قابل استفاده هستند. نمونه هایی از مولد های اضطراری و کلید انتقال خودکار برای سیستم مولد اضطراری در تصاویر 21.31 و 21.32 نشان داده شده است. روشنایی اضطراری چراغ های اضطراری، ساکنین ساختمان را قادر می سازد که فرار بی خطری را از ساختمان در صورت قطع برق داشته باشند. این چراغها با باتری )کمکی( توانایی روشن نگه داشتن چراغهای اضطراری و خروج را برای مدت بیشتر از یک ساعت دارند. روشنایی اضطراری یک عنصر حیاتی سیستم ایمنی در صورت قطع برق می باشد. معمولا روشنایی اضطراری در همه ساختمانهایی که سیستم خروج برای بیشتر از 100 نفر عمل م کیند مورد نیاز است

 

برنامه ریزی اقدام اضطراری

 

شرایط اضطراری و سایر تهدیدات مالی و جانی می توانند هم توسط حوادث طبیعی و هم به دست انسان ایجاد شوند)مانند آتش سوزی، طوفان ها، گردبادها، کولاک ها، سیل ها،زلزله ها، زلزله دریایی، انتشار هسته ای و شیمیایی سمی ، انفجارها، تهدیدات بمب، اقدامات تروریستی و غیره(. این حوادث به سرعت و بدون هشدار، رخ می دهند . روش ها و برنامه های اضطراری باید بمنظور محافظت کارکنان و ساکنین ساختمان از صدمات جدی یا تلفات جانی و مالی ناشی از آسیب بیشتر در صورت فاجعه بزرگ بالقوه یا واقعی ایجاد شود. برنامه اقدام اضطراری ساختمان) BEA (، اقدامی فوری، مثبت، منظم جهت حفاظت جانی و مالی در صورت هر فاجعه یا وضع اضطراری است)بجز حمله دشمن(. برنامه BEA باید شرایط اضطراری را که کارفرما ممکن است در محل کار به طور منطقی پیش بینی کند، نشان دهد. برنامه BEA ، روشها، سیاست ها و ساختار سازمانی را برای پاسخ به شرایط اضطراری و شناسایی نقش هایی که بوسیله پرسنل ایفا می شوند، ایجاد م کیند. گروه مدیریت اضطراری برای بررسی پیشرفت برنامه ریزی اضطراری و تلاشهای هماهنگ، شامل مسائل مربوط به مسدودکردن راه، دسترسی به ساختمانها، روشهای تخلیه اضطراری، فراهم کردن اطلاعات امنیتی به روز و غیره، تش یکل می شود. این گروه برنامه BEA را تنظیم می کند. در طی وضعیتا ضطراری، رهبر تع یین شده گروه،ا قدامات فوری خدماتی ارائه می کند و اطمینان می دهد که تلاشهای صورت گرفته با مسئول گروه های مختلف جهت امنیت عموم و کارکنان ، هماهنگ است.این گروه، اقدامات اضطراری را از مرکز عملیات اضطراری که اتاق ارتباطات مرکزی تع یین شده است، هدایت م کینند. گروه پاسخگویی به حادثه با پرسنل پزشکی، آتش نشانی و یا جابجایی مواد خطرناک مراقب حادثه هستند و به مرکز عملیات اضطراری گزارش میدهند که در صورت لزوم مدیر وضعیت اضطراری وظایف بیشتری را متحمل می شود. برنامه تخلیه ساختمان، یک بخش مرکزی برنامه BEA است که تخلیه منظم ساکنین ساختمان را با ایجاد روشهای فرار اضطراری و تع یین مسیر فرار تضمین م کیند. رهبر تع یین شده ی گروه مدیریت اضطراری، معمولا بر اساس بدترین حالت سناریوی حادثه تصمیم به تخلیه میگیرد. رسیدگی به تخلیه بر مینای ویژه)مانند آتش سوزی، خطر بمب گذاری، انفجار، حادثه مواد خطرناک و غیره(. و شرایط تخفیف دهنده آن )مانند زمانی از روز، احتمال آسیب بیشتر و غیره( و پیشنهاد به مقامات دولتی. معمولا هر منطقه ساختمان)در ساختمانهای بزرگ( یا ساختمان، یک گروه تخلیه برای کمک به تخلیه اضطراری دارد. اعضای گروه شامل ناظران کف و ناظران راه پله، که برای واکنش به وضع اضطراری خاص و هماهنگی تخلیه امن، فعالیت می کنند. ناظران کف، اتاق ها را و دیگر فضاهای محصور برای ساکنین را که ممکن است به دام افتاده باشند یا به طور دیگر نتوانند منطقه را تخلیه کنند، کنترل م کینند. ناظران راه پله، خروج ساکنین از راه پله ها را نظارت م کینند. همچنین ناظران) و همکاران( به کارکنان معلول که ممکن است به مساعدت بیشتری نیاز داشته باشند کمک می نمایند. زمان کیه تخلیه انجام شد، ناظران بررسی م کینند که همه کارکنان در مناطق امن هستند. معمولا یک ناظر برای هر 20 ساکن، کافی . هنگام وضع اضطراری، ناظران و سایر کارکنان باید بدانند که چه نوع تخلیه ای لازم است و اینکه چه نقشی باید در برنامه اجرا کنند. در مواردی که وضعیت اضطراری جدی داخل ساختمان )مانند آتش سوزی کنترل نشده، انتشار مواد شیمیایی سمی و هسته ای داخلی، انفجار، خطر بمب و غیره ( وجود دارد، تخلیه فوری همه ساکنان لازم است. در برخی موارد، فقط آن دسته از کارکنانی که در منطقه نیاز اضطراری هستند جهت تخلیه یا انتقال به امن هدایت می شوند. در موارد دیگر، ممکن است لازم باشد که ساکنان به منطقه ی امن تر ساختمان راهنمایی شوند)مانند گردباد، طوفان، انتشار هسته ای و مواد شیمیایی سمی در هوای آزاد، اقدامات تروریستی و غیره(. در برخی شرایط اضطراری، تخلیه غیر ضروری ساکنین از سایرین به دلیل عملکرد پیوسته ی عملیات ساختمانی به تاخیر می افتد