User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 نرده پنجره ساختماناغلب افراد به در و قفل آن برای تأمین امنیت خانه بسیار توجه دارند و از پنجره­ها که ضعیف­ترین نقاط ایمنی در اغلب خانه­ها هستند، غافل می­شوند. پنجره­ها غالباً باز هستند و یا قفل­های آن­ها مقاومت بسیار کمی دارند. به علاوه، پنجره­ها از جنس شیشه­اند که بسیار شکننده هستند. اگر شما مسوول پنجره های یک ساختمان جدید هستید یا صرفاً به مالک ساختمان در اصلاح پنجره های موجود کمک می کنید در هر حال باید از چگونگی ایمن سازی آن اطلاع داشته باشید.

زبانه میانی پنجره های دولولایی، آن را در برابر باد بسته نگه می دارد اما نمی توان برای حفظ ایمنی به آن تکیه کرد. اغلب زبانه ها و دستگیره ها را می توان با تیغه و چاقو از بیرون باز کرد و ایمنی چندانی ندارند.

یک شیوه برای ایمن سازی پنجره های دو لولایی سفت کردن قاب دور شیشه فوقانی آن ها با بست های زاویه ای و سپس قرار دادن یک میله در میان قسمت تحتانی قاب و بائوی فوقانی است. اما این امر، مانع از پایین آوردن قاب برای تهویه محل می شود. برای انعطاف پذیر کردن این پنجره یک پین را نصب کنید که نرده ها را در وسط پنجره به عم قفل می کند. از یک پیچ قلاب دار به عنوان پین استفاده کنید به طوری که بتوان در حالات اضطراری به راحتی آن را گرفت.

برای قفل کردن قاب هایی که برای تهویه مقداری باز شده اند یک سوراخ دوم در آن ایجاد کنید که پنج یا شش اینچ بالاتر از قاب فوقانی است. شما می توانید به جای پیچ قلابی، از قفل دارای پین یا نرده پنجره استفاده کنید.

 

در و پنجره های کشویی

مشکلات ایمنی در و پنجره های کشویی شبیه به در و پنجره های معمولی است. پانل ثابت بیرونی را باید محکم و با پیچ مناسب از داخل بست. ساده ترین راه برای قفل کردن لنگه متحرک قرار دادن یک اهرم در شیار تحتانی و ایجاد یک برش کافی برای چفت شدن قاب و چارچوب است. در پنجره های بزرگ، باید یک میله به چارچوب لولا شود و در شیار لنگه متحرک قرار گیرد. در این حالت می توان این پنجره را به کمک یک پین قفل کرد. دو لنگه در یا پنجره کشویی را می­توان برای اطمینان به کمک پین به هم وصل کرد. برای این منظور از یک پیچ قلابی در سوراخ های چارچوب استفاده کنید و یا از یک پین دارای قلاب و زنجیر کمک بگیرید. قفل پین داری که وارد سوراخ موجود در قاب پنجره می شود، نیز قابل استفاده است. قفل های متعددی را می توان در این گونه پنجره ها استفاده کرد که در لنگه متحرک یا شیار پایینی نصب می شوند. قفل شیار به لنگه یا پنجره امکان می دهد که برای تهویه تا نصف باز شود.

 

شبکه ها و حفاظ ها

پنجره های شیشه دار به هر شیوه ای که بسته شوند باز هم چون شیشه ای هستند، می توان آن ها را شکست. شبکه های فلزی خارجی می توانند از پنجره ها محافظت کنند. در هر اتاق باید حداقل یک پنجره دارای چفت ایمنی موجود باشد که به راحتی باز می شود و در داخل برای خارج شدن در حالت اضطراری نصب می شود.

حفاظت های بیرونی پنجره ها باید به کمک پیچ های یک طرفه نصب و یا درجا جوش شوند. نرده های عمودی باید دارای میله های عرضی جوش شده در قسمت تحتانی، فوقانی و میانی باشند تا از جدا شدن آن­ها جلوگیری شود. حفاظ های قابل تنظیم ضد سرقت هستند و درهای تاشو که در قسمت داخلی پنجره نصب می­شوند ارزان ترند.

نصب نرده های ایمنی برای محافظت از یک ساختمان شاید برای ساکنان در زمان حریق مشکل ساز شود. در جولای 2001 یک زن و سه فرزندش در هوستون تگزاس هنگامی جان خود را از دست دادند که خانه آن ها آتش گرفت و در و پنجره ها با نرده های ایمنی بسته شده بودند. این میله ها ظاهراً فاقد مکانیسم آزاد کننده هستند و در حالت ایجاد دود شدید در اثر آتش سوزی ساکنان قادر به یافتن کلیدها نمی شوند و به راحتی جان خود را از دست می دهند.

 

جایگزین های موجود برای شیشه ها

اگر یک سارق روی شیشه ها چسب بریزد به راحتی می تواند بدون ایجاد سرو صدای ناشی از شکستن شیشه ها وارد منزل شود. شیشه های ایمنی آب دیده به راحتی بریده یا شکسته نمی شوند و تنها در اثر ضربه قوی پتک خرد می شوند. پلاستیک یا لایه شیشه-پلاستیک جایگزین خوبی است و یا می توان به کمک یک لایه ایمنی از شیشه محافظت کرد.

پلاستیک های اکریلیک (مانند Plexiglass Lucite و مواد مشابه) در برابر ضربه مقاوم هستند اما با مشعل سوزانده می شوند. این پلاستیک ها به راحتی خش می خورند و با افزایش طول عمر، رنگ آن ها به زردی می گراید.

ضخامت پلاستیک های پلی کربتات (Lexigard، Lexan و...) 8/4 میلی متر یا بیشتر است و این پلاستیک ها بع راحتی می سوزند. پلاستیک ها انعطاف پذیر است و غالباً می توان آن را با فشار از قاب استاندارد خارج کرد. برای جلوگیری از این امر باید آن ها را به قاب پنجره پیچ کرد. شیشه چند لای شامل یک ورق پلاستیکی است که بین دو لایه شیشه ساندویچ شده است و این امر سبب مقاوم شدن شیشه در برابر خش و مقاومت پلاستیک در برابر ضربه می شود. اگر این شیشه بشکند، پلاستیک آن را سر جای خود نگه می دارد. می توان شیشه های موجود را به کمک یک لایه ایمنی پلاستیکی چند لایه نمود.

نصب حفاظ روی دیوار